Oltcit

Modely

JménoVýrobaModelů

Wikipedia data

Oltcit byl rumunský automobil, který byl licenčně vyráběn v Automobilce Craiova (Rumunsky: S.C. AUTOMOBILE CRAIOVA S.A.) ve spolupráci se společností Citroën. Výroba probíhala na konci sedmdesátých a celá osmdesátá léta.

Tento automobil vycházel z francouzského designu Prototype Y a prodával se mezi lety 1978 až 1996 především v zemích Varšavské dohody, k dostání však byl i v zemích západní Evropy, v Kanadě či Brazílii pod názvem Citroën Axel. Varianta Citroën Axel, určená pro západní trh, se od „klasického“ Oltcitu mírně lišila, např. měla pět rychlostních převodů namísto čtyř.

Jméno Oltcit je odvozeno ze slov Oltenia, což je historická oblast v Rumunsku a koncovka cit vychází ze slova Citroën. Značka Oltcitu je velmi podobná značce Citroënu, s rozdílem, že namísto dvou horizontálně orientovaných šipek, je spodní šipka nahrazena elipsoidním písmenem O, které pomyslně obkružuje horní šipku.


Oltcit. (10. 02. 2012). Wikipedie: Otevřená encyklopedie. Získáno 10:09, 27. 02. 2012 z http://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Oltcit&oldid=8091285.

Komentáře


Pro psaní komentářů se přihlaste a aktivujte si úplný profil ...