Rolls Royce

Wikipedia data

Rolls-Royce je britská společnost založená Charlesem Rollsem a Henry Roycem pro výrobu automobilů v roce 1906[1]. Byla spolu s dalšími součástí stejnojmenného mezinárodního koncernu. Koncern Rolls-Royce plc, jehož akcie jsou indexovány na FTSE na londýnské burze, se dnes věnuje zejména výrobě pohonných jednotek a komponentů pro civilní i vojenské letectví, ale i produkci lodní techniky a energetiky. Rolls Royce je 16. největším dodavatelem vojenské techniky na světě.[2]

Nejslavnější je však výroba automobilů – v současnosti s názvem Rolls-Royce Motor Cars Ltd., která je od roku 2000 součástí německého koncernu BMW.

Goodwoodská továrna, kterou nyní Rolls-Royce používá, se nachází na jihu Anglie v blízkosti města Chichesteru.

Na jaře 1904 uzavřeli konstruktér Henry Royce a obchodník Charles Rolls dohodu o spolupráci. Chtěli společně vyrábět nejkvalitnější automobily na světě. 15. března 1906 založili v Manchesteru firmu Rolls-Royce Limited. Prvním vyráběným modelem byl Silver Ghost (1906 – 1925), představený na automobilové výstavě v Londýně. V té době se prodával za 305 liber. Vůz získal úžasnou pověst a stal se prvním krokem ke stavbě silných, spolehlivých a luxusních vozů. Vozy Silver Ghost spolehlivě sloužily i v armádě. Od roku 1911 nesou všechny modely automobilky na víku chladiče legendární symbol, sošku „Spirit of Ecstasy“. Během hospodářské krize převzala firma v roce 1931 svého konkurenta, společnost Bentley, nacházející se ve finančních těžkostech. Do budoucna tak byly vozy obou firem v mnoha detailech identické. V roce 1946 byla výroba automobilů přestěhována do města Crewe, ležícího asi 45 kilometrů jihozápadně od Manchesteru.


Rolls-Royce. (10. 02. 2012). Wikipedie: Otevřená encyklopedie. Získáno 11:14, 27. 02. 2012 z http://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Rolls-Royce&oldid=8091403.

Komentáře


Pro psaní komentářů se přihlaste a aktivujte si úplný profil ...